Metodyki zwinne stały się nowym światopoglądem, który od ponad 10 lat skutecznie burzy lub co najmniej podważa tradycyjne podejście w zarządzaniu projektami. Ma swoich młodych, żądnych zmian i innowacyjności zwolenników, jak i zagorzałych, upartych przeciwników. Czym więc jest zwinne zarządzanie, jakie są jego główne założenia, czym różni się od tradycyjnego podejścia?
W podejściu zwinnym duży nacisk kładziony jest na pryncypia tak zwanego Manifestu Agile składającego się oryginalnie z 12 postulatów. Wśród najważniejszych pryncypiów należy wymienić zwiększenie znaczenia ludzi w projekcie, promowanie pracy zespołowej, ulepszenie komunikacji poprzez bezpośrednie rozmowy, wspólne rozwiązywanie problemów, samoorganizację pracy na poziomie specjalistycznym.
Z kolei obowiązki właściciela biznesowego oraz kierownika projektu zostają tak doprecyzowane i określone, żeby zespół mógł sprawnie reagować na zmieniające się wymagania. Relacje menedżera z zespołem zyskują na dojrzałości podpartej wzajemnym zaufaniem i odpowiedzialnością za swoją pracę. Kontrola pojawia się tylko w sytuacjach absolutnie koniecznych, gdzie subtelna sugestia pozwala przypomnieć kierunek prac, cel do osiągnięcia. Właściciel biznesowy projektu staje się natomiast częścią zespołu, a jego obecność pozwala na bieżącą korektę prac nad dostarczanym produktem.
Tradycyjne („ortodoksyjne”) podejście zakłada kaskadowy cykl projektu, w którym przechodzimy przez poszczególne etapy, do których nie mamy możliwości powrotu i korekty. Co więcej, każda z faz jest zależna od poprzedniej, co skutkuje tym, że raz popełniony błąd jest najczęściej powielany w następnych krokach. W praktyce wygląda to tak, że na samym wstępie oczekujemy od właściciela biznesowego projektu określenia jak najbardziej precyzyjnych wymagań biznesowych, które następnie przekładane są na wymagania funkcjonalne i pozafunkcjonalne. Dalej można zająć się pracami architektonicznymi (projektem systemu), dokumentacją, implementacją rozwiązań, ich integracją, testowaniem, wdrożeniem i utrzymaniem.
A co jeśli wymagania zostaną zmienione albo zostaną określone, dodane nowe? Zwykle oznacza to konieczność wprowadzenia zmian w zakresie i harmonogramie projektu, które mogą oznaczać przekroczenie pierwotnie ustalonych terminów i kosztów realizacji całego przedsięwzięcia. A co jeśli takie zmiany będą coraz częstsze, ponieważ właściciel biznesowy projektu dopiero w trakcie jego realizacji tak naprawdę zrozumiał, czego potrzebuje?
Podejście zwinne wychodząc naprzeciw wspomnianym problemom proponuje iteracyjną metodę pracy, gdzie projekt dzielony jest na małe kawałki zwane Wydaniami, Sprintami. Metodyki zwinne świadomie przyjmują do wiadomości fakt podatności projektów na błędy, dlatego rzeczą akceptowalną jest częsta zmiana kierunku prac zespołu. Właściciel biznesowy projektu będąc częścią interdyscyplinarnego zespołu może na bieżąco (bądź, co pewien czas) obserwować, testować powstający produkt, zgłaszać ewentualne zastrzeżenia, pomysły, sugestie. Zmiana w tym przypadku jest czymś naturalnym, oswojonym, akceptowalnym, więc nie wymaga też zarządzania, dzieje się na bieżąco.
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione powyżej argumenty staramy się rekomendować naszym klientom korzystanie z metodyk zwinnych podczas wspólnie realizowanych projektów deweloperskich, jak również zdecydowaliśmy się na wykorzystanie zwinnego zarządzania w naszym wewnętrznym projekcie budowy systemu klasy BPMS (ang. Business Process Management System – System Zarządzania Procesami Biznesowymi). Nie korzystamy jednak z twardego podejścia Agile, które tyczy się dodatkowo poziomu strategicznego i operacyjnego. Główną uwagę skupiliśmy na poziomie specjalistycznym, programistycznym, gdzie świetnie sprawdza się metoda SCRUM.
Znamy cel naszego projektu. Wiemy, w jakim kierunku chcemy dążyć tworząc narzędzie do zarządzania procesami biznesowymi. Nie mamy określonych wszystkich wymagań funkcjonalnych, ale za to nowe pomysły pojawiają się niezwykle często. Wizjonerami dalszego rozwoju naszego produktu są przede wszystkim nasi klienci, którzy korzystając z naszych rozwiązań stanowią najlepszą bazę informacji i oczekiwanych dla dalszego rozwoju produktu.
Na zakończenie krótka informacja obrazująca, jak metodyki zwinne zmieniły krajobraz współczesnej organizacji pracy – portal CNN Money przeprowadził analizę rynku, na podstawie której wyłoniono listę 50-ciu najbardziej wpływowych ludzi, idei, trendów, produktów – tego, co zmieniło myślenie w świecie biznesu, rozwoju, innowacyjności. Metody zwinne uplasowały się na 18 miejscu.