Bramki płatności online oferowane przez operatorów szybkich płatności są obecnie bardzo popularną metodą przeprowadzania transakcji w internecie. Ich podstawowym zadaniem jest pośrednictwo w przekazie środków pieniężnych pomiędzy bankami. Operatorami, którzy stosują tę metodę są m.in.: PayU, DotPay, Przelewy 24. Celem takiego rozwiązania jest przede wszystkim ułatwienie oraz skrócenie procesu płatności za zakup w sklepie internetowym lub na portalu aukcyjnym. Tradycyjny przelew bankowy jest realizowany znacznie dłużej oraz obarczony ryzykiem pomyłki podczas wprowadzania danych.
Użytkownik wpłacający środki za pośrednictwem bramki płatności nie uruchamia odrębnie aplikacji bankowej czy serwisu transakcyjnego w przeglądarce internetowej. Jest przekierowywany do niego automatycznie przez operatora płatności. Schemat ten stawia na wygodę użytkowników. Daje jednak również duże możliwości cyberprzestępcom. Mogą podszywać się pod bramki przekazów pieniężnych oraz wyłudzać dane osobowe oraz znaczne kwoty.
Przekierowanie na fałszywą bramkę
Popularną metodą kradzieży jest przekierowanie na fałszywą bramkę podczas robienia zakupów w internecie. Od klasycznego phishingu dane oszustwo odróżnia fakt, iż użytkownik nie otrzymuje na początku żadnych wiadomości. Sam podczas robienia zakupów w internecie może natknąć się na przestępcę, nawet na popularnych portalach aukcyjnych. Należy szczególnie uważać na portale, w których sprzedawcy nie są na wstępie w żaden sposób weryfikowani (np. Gumtree, Olx). Atak ten polega na założeniu fałszywego konta oraz zamieszczeniu oferty sprzedaży tak, aby wyglądała na jak najbardziej wiarygodną. W celu zakupu oraz realizacji płatności ofiara proszona jest o podanie adresu e-mail oraz numeru telefonu. Następnie otrzymuje wiadomość, iż dla przeprowadzenia płatności należy kliknąć w zamieszczony link, który przekieruje go do jednej z popularnych bramek. W rzeczywistości wykorzystana zostaje fałszywa bramka, która ma na celu wyłudzenie danych do logowania do banku.
Fałszywe sklepy i podszywanie się pod znanych dostawców
Podobnie atak wygląda w przypadku fałszywych sklepów internetowych, jednak w tym przypadku przekierowanie następuje bezpośrednio ze strony internetowej sklepu. Trudność w rozpoznaniu takich podmiotów potęguje fakt, iż zazwyczaj bez przeszkód mogą reklamować swoją ofertę na znanych portalach internetowych czy serwisach społecznościowych. Operatorzy publikujący reklamy często nie weryfikują reklamodawców. Zazwyczaj stosowane są proste algorytmy jedynie sprawdzające czy dana reklama nie zawiera nielegalnych treści. Nierzadko fałszywe sklepy internetowe zarejestrowane są w KRS, co może tylko uśpić czujność ofiary.
Inną metodą jest podszywanie się pod popularne sklepy internetowe czy operatorów telekomunikacyjnych. Masowo rozsyłane są wiadomości e-mail lub SMS, w treści których widnieje wezwanie do uregulowania niewielkiej niedopłaty np. w celu aktywacji konta. Oczywiście takie wiadomości zawierają groźny link.
Samoobrona
Istnieje kilka sposobów umożliwiających zmniejszenie ryzyka związanego z opisanymi atakami:
- w przypadku małych oraz mniej popularnych sklepów internetowych należy zwrócić uwagę czy dane identyfikujące podmiot odpowiedzialny za sklep, takie jak nazwa podmiotu, adres siedziby czy numer KRS są czytelnie i łatwo dostępne. Zazwyczaj podejrzane sklepy internetowe utrudniają identyfikację podmiotu
- należy weryfikować adres www strony portalu aukcyjnego lub sklepu internetowego. Fałszywe sklepy internetowe często zmieniają adres www. Dodatkowo mogą także podszywać się pod popularne sklepy. W przypadku, kiedy użytkownik jest przekierowany automatycznie do znanego sklepu internetowego, powinien sprawdzić, czy faktycznie znajduje się na prawdziwej stronie. Dobrą metodą jest osobne wyszukanie sklepu za pośrednictwem przeglądarki internetowej i dokładne porównanie adresów. Należy zwracać uwagę na każdy szczegół, ponieważ podrobiony adres zazwyczaj trudno odróżnić (np. zamienione miejscami mogą być dwa znaki).
- warto wyszukać w niezależnych serwisach opinii na temat sklepu, którym jesteśmy zainteresowani. Fałszywe sklepy zazwyczaj funkcjonują bardzo krótko, w związku z czym starszych opinii na ich temat brak
- w przypadku portali aukcyjnych, które nie posiadają mechanizmów weryfikacji użytkowników bezpieczniej jest płacić przy odbiorze
- należy zwiększyć czujność w przypadku obowiązku płatności mającej na celu aktywację konta w sklepie internetowym. Poza dużymi portalami aukcyjnymi weryfikującymi sprzedawców, rozwiązanie to jest bardzo rzadko praktykowane, tym bardziej, że sklepy internetowe zazwyczaj umożliwiają tzw. zakupy bez rejestracji na stronie. Jeżeli zostaniemy poproszeni o przeprowadzenia takiej operacji, zrezygnujmy ze sklepu
- należy zachować szczególną ostrożność, kiedy otrzymamy wiadomości e-mail lub SMS z załączonym linkiem. Jeżeli nie mamy pewności, że pochodzi ze sprawdzonego źródła, pod żadnym pozorem nie należy klikać w zamieszczony odnośnik
Mądry po szkodzie
Nie ma oficjalnie publikowanych danych o skali tego rodzaju przestępstw. Z liczby artykułów i komentarzy umieszczanych w internecie na temat oszustw z wykorzystaniem mechanizmów szybkiej płatności można jednak wnosić, że jest ona znacząca. W 2019 roku policja podawała, że tylko w jednym miesiącu odnotowano ponad 100 fałszywych stron udających pośredników płatności[1]. O znacznej poprawie jakości stron wyłudzających dane i pieniądze (z wykorzystaniem m.in. logo Pekao i BNP Paribas) donosiła kilka miesięcy temu jednostka reagowania na incydenty bezpieczeństwa teleinformatycznego Orange Polska[2].
Jeżeli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą oszustwa, powinniśmy zgłosić to jak najszybciej do naszego banku, zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego CERT.pl (poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony pod adresem https://incydent.cert.pl/) oraz do najbliższej jednostki policji. Zwiększy to szanse na uniknięcie bezprawnego użycia naszych danych osobowych oraz utraty pieniędzy.
[1] https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/173522,Uwaga-na-falszywe-strony-udajace-posrednikow-szybkich-platnosci.html
[2] https://www.dobreprogramy.pl/nowa-falszywa-bramka-ta-droga-lepiej-nie-placic,6731227333024448a